Před jarní částí sezóny došlo ke změně na pozici hlavního trenéra dorostu. Tým po Michalovi Pijákovi převzal Filip Bartoš.

Trenére vítejte v FKL. Jaké jsou bezprostřední pocity po návratu do barev FKL?

Díky za vřelé přivítání. Pocity jsou perfektní, po téměř 10 letech se vracím do známého prostředí, v pozitivním slova smyslu je tu vše „při starém“ s rozdílem nové fotbalové generace. Návrat do kabiny jsem si moc užil.

Kdy proběhl první kontakt a jak složitá byla jednání?

Na konci podzimní části mne oslovil předseda Zdeněk Červenka, nastínil mi představu, která se potkala s mojí. Klub poslední roky totiž sleduji, za přípravky hraje synovec David a tak jsem mohl navnímat, že trenérský tým potřebuje nutně pomoci, proto jsem na nabídku kývnul.

Na pozici hlavního kouče jste působil už v Ludkovicích u mužské kategorie. Můžete nám své dvě předchozí angažmá krátce popsat?

Ano, mé působení u mužů v I.B třídě je doslova krátké. Ke konci předchozí sezóny jsem převzal tréninkové jednotky, což vedlo k záchraně a v létě jsem již dostudoval první z licencí a měl pod křídly letní přípravu a celý chod A – týmu Ludkovic na podzim. Povedlo se mi zapojit nadějné hráče, dostal kluky na tréninky a ze současných hráčů vyždímat maximum, vedlo to k podzimnímu 3. místu. Tým jde dobrým směrem, nicméně se osobně chci věnovat práci s mládeží a získávat zkušenosti zde, postupně získat minimálně UEFA B licenci.

Jste spokojen se složením mužstva?

Složení dorostu aktuálně trpí na věkový deficit a šířku kádru. Ročníky 2009 a níže jsou talentované, ale z fyzického pohledu je na krajskou dorosteneckou soutěž ještě brzo. Mým úkolem a cílem je získat 3-4 nové hráče do jarní části. Dveře také otevíráme hráčům, kteří z různých důvodů přerušili své kariéry! Vše je aktuálně v jednání.

Znal jste před příchodem některé hráče osobně?

Upřímně pouze Kubu Garaju, kterého si pamatuju jako špunta, byť jsem věděl, že proletěl zlínskou mládeží. Ostatní jsem měl možnost nadívat v několika trénincích a také z Youtube sestřihů. Musím říct, že individuální kvalitou si kluci nezaslouží být na posledním místě! Věřím, že po nasátí základních taktických pokynů a při poctivé tréninkové účasti půjdou jejich výkony rapidně nahorů herně i výsledkově.

Jakým fotbalem se pod Vaším vedením bude tým prezentovat?

Tohle je těžká otázka, kterou navazuji na nemilý fakt, že je tým na chvostu tabulky a hrozí pád z krajských soutěží. Proto se budeme soustředit především na precizní defenzivní činnost bez darovaných gólů pro soupeře. Neznamená to však, že zaparkujeme autobus a budeme čekat, co bude. Věřím, že budeme variabilní a většinu soupeřů zaskočíme svou prezentací. Jsem pedant na standardní situace, to bude gró.

Do nedávna jste byl stále aktivní hráč. Kdy jste se rozhodl, že se vrhnete na dráhu trenéra?

Poslední roky v Ludkovicích upadla má kondice, fotbal se dost zrychlil. Trochu mi ujel vlak, a tak jsem cítil, že v té dané chvíli můžu pomoci hlavně trenérsky, takticky, pozitivním přístupem. Bylo to hop nebo trop. Trénování mě chytlo i díky tomu, že mi mojí snahu kluci pozitivně vraceli. Zároveň každý, kdo to někdy zkusil, tak ví, že nejde trénovat a být trénován zároveň. A za ten rok jsem nasál spoustu nových informací. Jsem však stále „mladý“ a pokud věci půjdou dobře, do herní zátěže a kondice se pokusím vrátit zde v B týmu.

Jaké jsou cíle týmu pro jarní část sezóny?

Jedná se o krátkodobý, možná trochu nekoncepční cíl, ale doopravdy jsem zde, abych zachránil Krajskou soutěž. Pokud se to nepovede, svět se nezboří, protože mimo to, mám svůj trenérský dlouhodobý cíl vždy změnit atmosféry v kabinách, přinést pozitivní vítr, změnit tréninkové procesy v radost a dát dětem a chlapům důvod na fotbal chodit a milovat ho. S tím se pojí rozvoj individuálních kvalit hráčů tak, aby byli platní později do mužských kategorií. Už nyní mám na některé „pifku“ a vidím v nich zatím obří nenaplněný potenciál 🙂

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí trenérovy a  také celému týmu FKL!